Chcete přehlásit dítě k lékaři pro dospělé? Do 18 let čekat nemusíte

Dítě v posteli

Sedět v jedné čekárně s plačícími miminky může být pro nejednoho dospívajícího hodně nepříjemné. A byli by možná radši, kdyby se k nim lékař choval jako k dospělým. Pro přechod k praktickému lékaři pro dospělé není striktně stanovena věková hranice, běžně ale k přeregistraci dochází kolem 18 let.

Pokud vám však dětský lékař nevyhovuje, je možné se k praktikovi pro dospělé přehlásit i dříve. „Platí pravidlo, že praktický lékař pro dospělé může mít zaregistrovány pacienty od 14 let, praktický lékař pro děti a dorost maximálně do 19 let,“ vysvětluje tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

To, že lékař pro dospělé smí registrovat děti už od 14 let, ale neznamená, že je povinen to udělat. Péče o děti totiž není totožná s péčí o dospělé. „Vyhláška podrobně specifikuje obsah preventivních prohlídek u praktického lékaře pro děti a dorost až do 19 let věku,“ říká mluvčí.

Preventivní prohlídka v 15 a v 17 letech u praktického lékaře pro děti a dorost má zahrnovat mimo jiné posouzení růstu dítěte podle růstových grafů pro odhalení případné podvýživy, nadváhy nebo obezity. Dále kontrolu a doplnění chybějícího očkování, kompletní fyzikální vyšetření včetně prohlídky kůže a sekundárních pohlavních znaků, vyšetření zraku, sluchu, řeči a hlasu, vyšetření dutiny ústní, stavu chrupu, popřípadě doporučení stomatologického vyšetření.

Kromě toho, že má být celkově zhodnocen stav a vývoj dítěte, měl by ho lékař také poučit o zdravotních rizicích souvisejících se sexem a dívkám případně doporučit gynekologické vyšetření. Měl by také zhodnotit rizika vyplývající z rodinné i osobní anamnézy a vyjádřit se ke studijnímu či pracovnímu zaměření dítěte. Poslední dětská preventivní prohlídka by měla být provedena nejpozději den před dovršením 19 let.

„Z hlediska pojišťovny, tedy z hlediska úhrad zdravotních služeb není s registrací dítěte nad 14 let, u praktického lékaře pro dospělé žádný problém,“ dodává Tichý. Záleží tedy především na lékaři, jestli si mladého pacienta pod svá křídla vezme.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek