Český Trump nebo Berlusconi z Prahy, tak v cizině hodnotí volby

Kolik si vydělaly strany ve volbách

Zahraniční média přirovnávají vítěze českých voleb Andreje Babiše k Donaldu Trumpovi, Vladimíru Mečiarovi nebo Silviu Berlusconimu. „Český Trump utržil vítězství: Miliardář a protievropský populista vyhrál s drtivým náskokem,“ píše třeba britský deník Daily Mail.

Italská média zase píší o Babišovi jako o „Berlusconim z Prahy“. Slováci zase vidí paralelu mezi Babišem a bývalým premiérem Mečiarem.

Zahraniční tisk s druhým nejbohatším Čechem do souvislosti dává předně koncentraci moci – křížení podnikatelských zájmů a politiky.

Němečtí novináři se podivují nad tím, že muž, který kritizuje Brusel, sám čerpá evropské dotace a dokonce kvůli tomu čelí obvinění. To, že Čechům nevadí jeho možné napojení na komunistickou Státní bezpečnost, jim pak zní jako absurdní vtip.

Další média si dělají hlavně starost o demokracii v našem regionu. „Ve střední Evropě vzniká blok ´neliberálních demokracií´. Nejen pro Rusko a Turecko platí: Demokratické volby negarantují automaticky demokracii,“ píše třeba německý list Die Welt.

Po brexitu, který otřásl silnou britskou ekonomikou, ale i základy Evropské unie, proto teď bedlivě sledují vývoj v České republice. Třeba The Guardian uvedl, že nejlepší výsledek českých voleb bude chaos. Foreign Policy se ptá, jestli upadá Česko do Putinova stínu.

Kromě Andreje Babiše si za hranicemi všimli i nebývalého vzestupu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek