Češi chodí do hospod na točené pivo stále méně, pijí raději doma!

Jeremy Van Ert

Podle odborníků za to může hlavně EET a zákaz kouření v restauracích. Politici už dokonce uvažují o tom, že by se například protikuřácký zákon mohl změnit.

Spotřeba točeného piva klesá. Podle zástupců pivovarů se mění pivní návyky Čechů a zároveň zákony. Pivaře to vede k tomu, že si raději dají doma pivo z lahve nebo plechovky.

Úbytek hostů a také nižší tržby pociťují od začátku platnosti protikuřáckého zákona nejen tradiční české hospody, ale i některé pivovary, kterým klesá odbyt čepovaného piva.

„Pokud nezrušíme zákaz kouření v restauracích a pokud nezrušíme EET, tak zejména malé pivovary budou mít v příštích letech problémy s přežitím,“ varuje ekonomka Markéta Šichtařová.

Nová poslanecká sněmovna má v plánu protikuřácký zákon upravit. „Já bych vůbec nebyla proti, aby existovaly oddělená místa pro kuřáky a a pro nekuřáky,“ říká ministryně financí v demisi Alena Schillerová.

Mezi největší pivaře kromě Čechů patří tradičně Irové, Poláci nebo Němci. Překvapivě se ale na vrcholu žebříčku objevují Seychely nebo Namibie. Odborníci to vysvětlují podnebím, v případě Seychel turistickým ruchem a Namibie tamními pivovary, které pivo také vyváží.

Jestli jsme v pití piva stále na prvním místě světového žebříčku zatím není jasné – data za rok 2017 ještě nejsou k dispozici. Ale vzhledem k tomu, že v Německu, což je náš tradiční soupeř v této disciplíně, se loni prodalo nejméně piva za 25 let, si prvenství asi udržíme.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek