Část katolíků odmítá Duku: Církev „hnědne“, poslali dopis papeži!

Dominik Duka

O listu pro nejvyššího církevního představitele informoval novináře Jan Bierhanzl. Pod výzvu se podle něj podepsalo sto laiků i někteří kněží. Dopis už odeslali do Vatikánu, kde by se jím měl papež František zabývat.

Přesně znění dopisu chtějí signatáři zveřejnit ve středu v 10 hodin dopoledne, na kdy plánují také happening před Arcibiskupským palácem na pražském Hradčanském náměstí. Protest pořádá skupina katolických laiků.

„Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí,“ uvedl Bierhanzl. Části katolíků podle něj vadí, že církev pod vedením Duky „hnědne“ – uzavírá se a nacionalizuje.

Duka brzy oslaví 75. narozeniny, což je věk, kdy musejí rezignovat všichni katoličtí biskupové. Papež ale může pražskému arcibiskupovi mandát prodloužit, což si „někteří věřící nepřejí a vyzývají papeže, aby jmenoval někoho nového“.

Kardinál Duka čelí dlouhodobě kritice především mladších katolíků za úzký vztah s prezidentem Milošem Zemanem. Ten ho také vyznamenal Řádem bílého lva. Podle části věřících se Duka příliš přiklání k některým politickým představitelům a kriticky se vyjadřuje třeba i k uprchlické krizi, což se odráží i na podobě církve.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek