Babišův velký den: Požádá o důvěru vládě, podpoří ho i Zeman

Andrej Babiš - 1

Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše 13. prosince. Od té doby měl premiér 30 dní na to, aby předstoupil před poslance a požádal o vyslovení důvěry. Už teď je ale téměř jisté, že kabinet důvěru poslanců nezíská.

Podporu přislíbili nové vládě pouze poslanci za ANO, které má 78 poslanců z 200. Pro získání důvěry je potřebný zisk nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Zbylé strany už dříve avizovaly, že jednobarevnou vládu nepodpoří. Vadí jim především to, že nemá ve sněmovně většinu a že premiérovi hrozí trestní stíhání. Proti budou nakonec hlasovat také komunisté, kteří o podpoře vlády v minulosti uvažovali.

V případě, že kabinet důvěru nezíská, podá demisi. Bude ale pověřena vládnutím až do jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že i druhý pokus k sestavení vlády dostane Andrej Babiš.

Někteří poslanci volají po odložení hlasování o důvěře. Nejprve chtějí, aby mandátový a imunitní výbor doporučil, zda mají poslanci vydat Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze dotací pro Čapí hnízdo.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek