Babiš kritizuje Kalouska: Symbol korupce je opět ve Sněmovně!

Andrej Babiš

Prezident Miloš Zeman v úterý podle očekávání pověřil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády. Babiš hodlá sestavit menšinový kabinet, předchozí záměr spojit se s druhou vítěznou ODS už definitivně zamítl.

„Byli jsme opakovaně odmítnuti,“ vysvětlil TV Nova Babiš s tím, že bude hledat odborníky. „Nejdříve musíme zvolit předsedu Sněmovny, výbory i rozpočtový výbor,“ dodal.

Zabránit jmenování menšinové vlády ale hodlá TOP 09, která toho chce dosáhnout tak, že nebude zvolen předseda nové Sněmovny.

Členové TOP 09 v úterý předsedou svého klubu zvolili Miroslava Kalouska. Babiš je přesvědčený, že mezi poslanci by tento politik ale vůbec neměl být. „Je velkým neštěstím pro naši zemi, že symbol korupce – pan Kalousek – je znovu ve Sněmovně,“ pronesl s tím, že jeho výzva stranám je spíš „zoufalým pokusem paralyzovat zemi“, aby nepřijala rozpočet.

Kalousek oznámil svůj záměr na tiskové konferenci po jednání předsednictva TOP 09.“Jak pan předseda Babiš, tak pan prezident Zeman se netají svou preferencí, že se bude jednat o menšinovou jednobarevnou vládu ANO. Ta může díky prvnímu a druhému pokusu a vůli prezidenta vládnout neomezeně dlouho bez důvěry,“ uvedl Kalousek.

Poslance všech stran kromě ANO a KSČM proto Kalousek vyzval, aby do volebních uren vhodili prázdné lístky. Komunisté totiž jako jediní vyjádřili podporu pro Babišovu menšinovou vládu.

Koho chce Andrej Babiš do této vlády nechat dosadit, neprozradil. Až bude mít všechna konkrétní jména, chce je ale sdělit nejprve prezidentovi. „Veřejnost se to dozví včas,“ ubezpečil.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek