Atentát na JFK dál halí tajemství, Trump uvolnil jen část dokumentů!

Američtí prezidenti - John Fitzgerald Kennedy

Svět žil přes půl století v očekávání – odtajněné spisy o vraždě prezidenta USA měly navždy odstranit pochybnosti. Pravdu se ale lidé nakonec nedozvěděli. Donald Trump schválil zveřejnění jen dvou tisíc osmi set dokumentů. Dalších tisíc deset spisů ponechal v režimu utajení z důvodu obav o národní bezpečnost.

Odborníci mezitím odtajněné spisy analyzují. Lee Harvey Oswald – muž, který v listopadu 1963 prezidenta zavraždil v americkém Dallasu – na konci září téhož roku navštívil v Mexiku sovětské i kubánské velvyslanectví. Podíl Sovětského svazu nebo Kuby na atentátu vyšetřovatelé přesto nikdy neprokázali.

Spisy také potvrzují, že plán na likvidaci kubánského lídra Fidela Castra tajné služby začaly připravovat už v prvních dnech Kennedyho úřadování.

„CIA a pravděpodobně další nejmenované agentury se snaží přimět prezidenta, aby některé spisy zadržel, a upravil jména a postupy. Vždy se snaží zadržet maximum informací, protože informace jsou moc,“ přemítá profesor politologie Larry Sabato.

Zákulisní hra amerických zpravodajských agentur, které na prezidenta Trumpa tlačí, pravděpodobně jen posílí šíření známých konspiračních teorií o smrti J. F. Kennedyho. Přitom zveřejnění dokumentů mělo udělat pravý opak.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek