Adventní trhy u sousedů: Odhalte TRIKY PRODEJCŮ, hodně ušetříte!

Adventní svícny

Historie adventních trhů sahá tak daleko, že prodejci měli dostatek času za ta léta vypilovat techniky, které jim zaručeně pomohou prodat co nejvíce zboží. Svou roli tu hrají hudba, osvětlení i vůně. Tohle všechno má navodit příjemnou atmosféru k utrácení.

„V Německu se stává, že prodejce získá pozornost hloučku lidí a jeho kolega na oko zakoupí nějaký výrobek, čímž strhne k nákupu i ostatní zákazníky – zvlášť, pokud je na pultu vystaveno málo kusů zboží. Nakupující jsou lákáni i na bezplatné ochutnávky,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR.

Zrádné slevy a jiné nástrahy

Velký pozor byste si ve všech sousedních zemích měli dát ale i na akce typu 3 za cenu 2. Ne vždy musí být totiž cena opravdu výhodná. Jak upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum (ESC), třeba na Slovensku patří mezi časté problémy u stánků chybějící informace o ceně nabízených nápojů, což může vést k výraznému předražení nákupu. V Bratislavě mají ‚Kodex trhovníka‘, kde je kladen důraz na kvalitu výrobků a služeb.

V Polsku si kontrolujte zejména datum spotřeby a minimální trvanlivosti, v Německu vyhledávejte hlavně výrobky s označením „vyrobeno v Německu“, „ručně vyráběné“ nebo „řemeslný výrobek“, které jsou nositelem kvality.

Máte dva roky záruku

Ačkoli nápisy u stánků mohou často hlásat, že po odchodu nemáte nárok na reklamaci, nemějte obavy. Pokud je výrobek vadný, máte díky právu EU nárok na dvouletou záruku za jakost. Vždy si proto schovejte účtenku!

Pozor na zloděje

Dobrá zpráva je, že na trzích v Německu a Rakousku se spotřebitelé zpravidla nesetkají s padělky. Na druhé straně tamní policie vydává varování před kapesními zloději, varuje ESC. Člověk by měl proto mimo jiné nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu a kabelku či batoh mít být dobře zamčené a při těle držené tak, aby zip nebyl snadno přístupný.

„Kapsáři také používají různé typy kontaktu s vyhlédnutou obětí – jeden se třeba ptá na cestu a ukazuje mapu, zatímco druhý tázaného okrádá. Jindy může jeden zloděj požádat o rozměnění, a když člověk vyndává peníze z peněženky, druhý mu ji vytrhne a zmizí. Klasikou je polití kabátu a následná „pomoc“ ze strany kriminálníka, během níž peněženka zmizí z kapsy kabátu nebo bundy,“ varuje Tichota.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek