Absurdní pohled: Po rekonstrukci skončily náhrobky v zavážce

¨Tělo leželo v mělkém hrobě za domem

Náhrobky i se jmény bývalých obyvatel Desné v Jizerských horách teď slouží jako zavážka a vyroste na ní pravděpodobně parkovací plocha nebo zahrada.

„Já z toho mám husí kůži, protože mi to připomíná poválečnou dobu, kdy se rabovaly německý hroby. Je to hnus, aby ležely části hrobů a ještě se jmény,“ myslí si místní obyvatel Tomáš Havelka. I dalším lidem, kteří chodí denně okolo, tahle podívaná přijde za hranicí vkusu.

Město začalo s opravami hřbitova v polovině května. Stavebními pracemi pověřilo firmu. Hřbitov rekonstrukci potřeboval a to lidé chválí. „Třeba to ustoupí dalším hrobům pro lidi, který se budou o to starat. Když už to udělali, tak to měli uklidit,“ uvedla další obyvatelka Desné.

„Než k něčemu takovému došlo, tak zjišťovali, co lze a nelze,“ sdělil TV Nova starosta Jaroslav Kořínek. Na místo se půjdou představitelé města osobně podívat. O zavážce prý nic nevědí.

„Já si to prostě musím zjistit, jak to vypadá, jak ta firma nechala, proč to tam dovezli. A tak dále. Takže budeme k tomu zaujímat nějaký stanovisko,“ uvedl tajemník městského úřadu Jaroslav Müller.

Na situaci už zareagovalo Krajanské sdružení sudetských Němců v Mnichově. „Vaše Rada vlády pro národnostní menšiny vydala příručku, jak se chovat k opuštěným hrobům po německých občanech. Bohužel ne všechny obce tomu přikládají význam,“ zveřejnil Christoph Landsmannschaft.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek