5 faktů z Nagana: Kolik kluků bylo z české ligy, kdo vyhrál kanadu? 

A i po 20 letech vychází najevo nové nebo zapomenuté události. Možná jste si mysleli, že tuhle historii znáte dokonale, ale pět věcí vás možná překvapí.

Nejvíc hráčů dodal Pittsburgh, tři český Vsetín!

Český výběr byl složený z hráčů 13 týmů, víc než třetinu – tedy OSM borců vzal Ivan Hlinka z české extraligy. JEDENÁCT hokejistů bylo z NHL a čtyři borci se připojili z angažmá na severu. Zastoupení tedy měly vedle NHL také česká, finská a švédská liga.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Feb2018/2101366.jpg?d41d

V Česku byl fenoménem Vsetín, odkud byli tři zlatí hrdinové. Čtyři borce dodal Pittsburgh.

4 Pittsburgh (Jaromír Jágr, Martin Straka, Jiří Šlégr, Robert Lang)

3 Vsetín (Josef Beránek, Jiří Dopita, Roman Čechmánek)

2 AIK Stockholm (Pavel Patera, Libor Procházka)

2 Buffalo (Richard Šmehlík, Dominik Hašek)

2 Sparta (Milan Hnilička, František Kučera)

1 Philadelphia (Petr Svoboda)

1 Tampa Bay (Roman Hamrlík)

1 Islanders (Robert Reichel)

1 Montreal (Martin Ručínský)

1 Slavia Praha (Vladimír Růžička)

1 Toronto (Martin Procházka)

1 Pardubice (Milan Hejduk)

1 Vítkovice (David Moravec)

1 Farjestad (Jaroslav Špaček)

1 IFK Helsinky (Jan Čaloun)

Český výběr byl v Naganu druhý nejmladší. A to i přesto, že měl ve svém středu pětatřicetiletého veterána Vladimíra Růžičku, který hrál už jen doma za Slavii. Jinak ale Češi byli opravdu na poměry mladíci, průměrný vak byl 27 let, 1 měsíc a 27 dnů. Mladší byl už jen Kazachstán. Bylo znát, že trenéři těch nejuznávanějších výběrů brali za zásluhy právě největší hvězdy, mnohdy až po třicítce.

Nejproduktivnější hráč byl Pavel Patera

Gólů v Naganu moc nepadalo, dohromady dal český tým během šesti utkání „jen“ 19 gólů. Nejvíc se na tom podíleli třígóloví Martin Ručinský, Vladimír Růžička a Robert Reichel. Už tehdy božský Jágr se trefil jen jednou, ale zato ve veledůležitém utkání s USA.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Feb2018/2101363.jpg?d41d

Nejvíc bodů ale nasbíral Pavel Patera, díky dvěma gólům a třem nahrávkám.

1. Pavel Patera 2+3

2. Jaromír Jágr 1+4

3. Martin Ručínský 3+1

4. Vladimir Ruzicka 3+0

5. Robert Reichel3+0

6. Jiří Dopita 1+2

7. Martin Straka 1+2

8. Robert Lang 0+3

9. Martin Procházka 1+1

10. Petr Svoboda 1+1

Hašek s vykloubeným palcem

Byl jednoznačným strůjcem zlatého úspěchu. Dominik Hašek byl jasnou jedničkou a v té době zřejmě i nejlepším gólmanem NHL. Jenže celou dobu tajil zranění, které si přivodil netradičně ve rvačce v kabině! Ano, i na to při setkání po 20 letech vzpomínal „Hašan“.

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440xX/Feb2018/2101364.jpg?d41d

Tehdy v kabině Buffala nebyla ideální atmosféra, týmu se nedařilo a Hašek neudržel nervy při narážce od českého spoluhráče Michal Groška. „S Michalem jsme byli kamarádi, on je svůj, vždycky někde něco utrousil. Ale tenkrát mě hrozně naštval, nepřišlo mi to fér. Tak jsem na něj naskočil, asi jsem ho i škrtil, regulérně jsme se přede všemi prali,“ popisoval Dominik Hašek pro Sport Speciál.

Chřipková epidemie, 20 mrtvých

Před dvaceti lety nebyl v Naganu tématem jen hokejový turnaj plný hvězd. Naopak, Japonsko řešilo obrovskou epidemii chřipky a to právě na východ od Tokia, v prefektuře Nagano. Skoro milion lidí muselo ulehnout do postelí a během epidemie zemřelo 17 dětí a 3 dospělí lidé. Epidemie se dotkla i olympijské vesnice, hlavní favorit klání krasobruslařů Alexej Jagudin celou olympiádu promarodil a skončil mimo medailové příčky. Nemocných bylo i 8 tisíc novinářů.

Author: Mediafax

Zprávy převzaté z agentury Mediafax. Aktuální dění sleduje tým 120 reportérů, editorů, fotografů a grafiků, kteří mají zkušenosti z tištěných i elektronických médií. Agentura Mediafax má také k dispozici vlastní síť regionálních zpravodajů na 24 místech České republiky.

Sdílet příspěvek